Konkurs historyczny "Czy znasz Kraków?"

Uczniowie szkół ponadgimnazjalnych z Krakowa i Małopolski mogą brać udział w najstarszym konkursie wiedzy historycznej na temat Krakowa. W roku stulecia odzyskania przez Polskę niepodległości wiodącym tematem konkursu będzie "Kraków na drodze ku Niepodległej".

Konkurs jest trzyetapowy. Eliminacje szkolne powinny być przeprowadzone do 27 listopada 2017 roku. Etap międzyszkolny ma charakter testowy. Każda szkoła może wskazać dowolną liczbę osób. Do finału przejdzie 10 uczniów, którzy zdobędą najwięcej punktów. Uczestnicy konkursu przygotowują się na podstawie materiałów własnych, podanych w regulaminie obowiązkowych lektur, mogą także uczestniczyć w serii wykładów prowadzonych przez znanych historyków.

 

Regulamin konkursu, wykaz lektur a także daty wykładów można znaleźć tutaj. Dla zwycięzców przewidziano cenne nagrody rzeczowe. Uczestnicy, którzy uzyskają najlepszy wynik w finale i będą uczniami klasy maturalnej w roku szkolnym 2018/2019, mają prawo do wzięcia udziału w XXIII edycji Konkursu Wiedzy o Uniwersytecie Jagiellońskim (www.konkurs.uj.edu.pl).

 

Konkurs wiedzy historycznej "Czy znasz Kraków?" to najstarszy i najbardziej prestiżowy krakowski konkurs dla szkół. Organizowany jest od 1961 roku.  Jednym z jego inicjatorów był Młodzieżowy Dom kultury, obecnie Centrum Młodzieży im. dr. H. Jordana. Od lat patronem konkursu jest Rada Miasta Krakowa.

 

Informacji udziela Anna Sęk, e-mail: asek@cmjordan.krakow.pl.

 

Organizatorzy:
Centrum Młodzieży im. dr. H. Jordana
Muzeum Historyczne Miasta Krakowa.