Święto Ulicy Krupniczej

18 września br. - Święto Ulicy Krupniczej w ramach Święta Dzielnicy I Stare Miasto

Rada i Zarząd Dzielnicy I Stare Miasto wspólnie z Centrum Młodzieży im. dr. H. Jordana w Krakowie zapraszają 18 września br. (niedziela) na Święto Ulicy Krupniczej organizowane w ramach dwudniowego Święta Dzielnicy I. Partnerami imprezy są Muzeum Narodowe w Krakowie, Teatr Groteska oraz Stowarzyszenie SIEMACHA.

W programie Święta Krupniczej znajdą się między innymi spacery ul. Krupniczą z przewodnikiem: „Spacer z ekierką” – o topografii, historii i urbanistycznych tajemnicach ulicy (godz. 12:00-13:00), „Spacer z czerwoną parasolką” – o artystach malarzach mieszkających i tworzących przy ul. Krupniczej (godz. 13:30-14:30) i „Spacer z zielonym balonikiem” – tropem literacko-teatralnym (godz. 15:00-16:00). Wszystkie spacery rozpoczynają się na ul. Krupniczej przy teatrze Bagatela – zapraszamy wszystkich chętnych!

Żądne przygody rodzinne drużyny będą mogły wziąć udział w grze rodzinnej „Krupy na Krupniczej” (start o godz. 12:00 w Centrum Młodzieży przy ul. Krupniczej 38; zgłoszenia: kkwiecien@cmjordan.krakow.pl). Przed uczestnikami pasjonujące zadania oraz atrakcyjne nagrody!

Spacerujący po ul. Krupniczej goście będą również mogli oglądać lotny performans „Ulica poetów” w wykonaniu aktorów ze Studia T działającego w Centrum Młodzieży oraz posłuchać koncertów zespołów ulicznych.

Niespodzianki i oferty specjalne czekać też będą w restauracjach, kawiarniach i bistrach działających przy ul. Krupniczej.

W czasie Święta Krupniczej koniecznie trzeba zajrzeć do Domu Józefa Mehoffera (ul. Krupnicza 26, oddział Muzeum Narodowego w Krakowie). W programie spotkanie z publicznością „Pod szczęśliwą opieką muz. Kilka słów o dziejach domu przy ulicy Krupniczej 26” (17:00-18:00), bezpłatne zwiedzanie Domu i Ogrodu (10:00-20:00), a także rodzinny plener malarski (12:00-15:00) oraz występy grupy tańca współczesnego AGITATUS z Centrum Młodzieży.

Mnóstwo atrakcji zaplanował dla gości Teatr Groteska. Można będzie obejrzeć stałą wystawę „Sekrety sceny” przybliżającą widzom świat teatru, lalki i maski (godz. 15:00), a także wziąć udział w warsztatach plastycznych „Teatr Lalki, Maski i Aktora – czyli plastyczna groteska” w Kawiarni Teatru (15:00-16:30) oraz w rodzinnych grach i zabawach z nagrodami (12:00-17:00, w programie m.in. kredą malowane, czyli moja ulubiona postać z bajki, quizy, zagadki, groteskowy turniej planszówek oraz puzzle, memory i inne zabawy wykorzystujące elementy plakatów teatru).

Świętowanie odbywać się też będzie oczywiście w ogrodzie Centrum Młodzieży przy ul. Krupniczej 38.

W specjalnej strefie relaksu od godz. 12:00 do 17:00 będzie można wziąć udział w lekcji jogi na trawie (12:00-13:30), odpocząć na leżakach przy muzyce proponowanej przez DiscoMule (godz. 13:30-17:00) oraz skorzystać z minioferty gastronomicznej.

O godz. 17:00 w ogrodzie przy Krupniczej 38 rozpocznie się oficjalna część Święta. Po powitaniu, po którym odbędzie się symboliczny przejazd na rowerze tandemowym, o godz. 17:20 organizatorzy zapraszają na pokazową lekcję swingu w wykonaniu Swingowo, koncert zespołu Kraków Street Band (18:30 – 19:30) oraz – na koniec – plenerową projekcję filmu „Niewinni Czarodzieje” Andrzeja Wajdy.

------------------

Organizatorzy: 

 

 

Partnerzy:

          

Sponsor:

Patroni medialni:

---------------------

W związku z zaplanowanym na 18 września 2016 r. (niedziela) Świętem Ulicy Krupniczej informujemy, że w tym dniu zostaną wprowadzone następujące zmiany w organizacji ruchu:

1. od godz. 6:00 obowiązywał będzie zakaz zatrzymywania się pojazdów:

  • na ul. Krupniczej na odcinku od ul. Dolnych Młynów do Teatru Bagatela,
  • na ul. Rajskiej na odcinku od ul. Dolnych Młynów do ul. Szujskiego,
  • jednostronnie na ul. Szujskiego na odcinku od ul. Krupniczej do ul. Rajskiej,
  • jednostronnie na ul. Loretańskiej na odcinku od ul. Studenckiej do ul. Krupniczej.

2. od godz. 10:00 zostanie zamknięta ul. Krupnicza na odcinku od ul. Dolnych Młynów do Teatru Bagatela

3. w związku z zamknięciem ul. Krupniczej (na odcinku od ul. Dolnych Młynów do Teatru Bagatela) wyznaczony zostanie objazd:

  • od ul. Krupniczej do ul. Szujskiego ulicami: Krupniczą, al. Mickiewicza, Czarnowiejską, Dolnych Młynów oraz Rajską;
  • od ul. Krupniczej do ul. Loretańskiej (odcinek pomiędzy ul. Studencką a ul. Krupniczą) ulicami: Wenecja, Garncarską, Pl. Sikorskiego oraz ul. Loretańską.

4. zostanie wprowadzony ruch dwukierunkowy na czas zamknięcia ul. Krupniczej:

  • na ul. Rajskiej - na odcinku od ul. Dolnych Młynów do ul. Szujskiego
  • na ul. Szujskiego
  • na ul. Loretańskiej - na odcinku od ul. Studenckiej do ul. Krupniczej.

 

Przepraszamy za niedogodności i jednocześnie zapraszamy serdecznie do udziału w Święcie Ulicy Krupniczej!

 

O NASZYCH PARTNERACH:

DOM JÓZEFA MEHOFFERA, MUZEUM NARODOWE W KRAKOWIE

Do domu przy ulicy Krupniczej 26, zakupionego w roku 1932, Jadwiga i Józef Mehofferowie wprowadzili się w styczniu 1936 i było to już ich ósme, od momentu ślubu w 1899, krakowskie mieszkanie. Dom został przez nich odrestaurowany; stał się wygodnym lokum, równocześnie zaś, już wówczas, swoistym muzeum wypełnionym dziełami Mehoffera i cennymi obiektami z rodzinnej kolekcji artysty. Wielkim jego walorem był, tak jak obecnie, otaczający go, zaprojektowany przez malarza ogród. Nazwany został przez właścicieli "Pałacem Pod Szyszkami". Już przed wojną był miejscem pełnym życia i rozbrzmiewającym muzyką.

To niezwykle ważna i najlepiej zapamiętana część historii domu Józefa Mehoffera przy Krupniczej 26, w którym obecnie mieści się muzeum biograficzne artysty, oddział Muzeum Narodowego w Krakowie.

Znany jest też powszechnie fakt, iż tu właśnie, 15 stycznia 1869, przyszedł na świat Stanisław Wyspiański. Jego dziadek, kupiec Mateusz Rogowski, właściciel zbudowanego w roku 1853 domu, w czasie powstania styczniowego posesję udostępniał powstańcom. W latach sześćdziesiątych gościł u siebie wybitnych literatów i  artystów, m. in. Jana Matejkę. Córka Mateusza Rogowskiego Maria poślubiła rzeźbiarza Franciszka Wyspiańskiego, który w domu na Krupniczej wynajmował  pracownię. Z kolei w latach 1873-1883 mieszkał tu jeden z najwybitniejszych polskich historyków, współtwórca krakowskiej szkoły historycznej, Józef Szujski.

Do Domu Józefa Mehoffera, który tak znacząco wpisał się w historię ulicy Krupniczej i Krakowa, warto wciąż powracać.

We wnętrzach domu artysty, odtworzonych na podstawie archiwalnych fotografii i relacji rodziny malarza, aranżowane są często pokazy czasowe. Aktualnie prezentujemy tu zespół niezwykle cennych rysunkowych studiów Józefa Mehoffera do witraży w katedrze św. Mikołaja we Fryburgu, zakupionych przez MNK w roku 2016 dzięki finansowemu wsparciu Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Serdecznie zatem zapraszamy, w dniu Święta Ulicy Krupniczej, do odwiedzenia Domu Józefa Mehoffera.

tekst: Beata Studziżba-Kubalska - Kustosz Domu Józefa Mehoffera, Muzeum Narodowe w Krakowie

więcej: http://mnk.pl/oddzial/dom-jozefa-mehoffera

TEATR GROTESKA

Teatr GROTESKA to jeden z najstarszych i najbardziej renomowanych teatrów w Polsce, który kreuje eventy o charakterze edukacyjnym i kulturalnym, organizuje znane w Polsce i na świecie imprezy plenerowe. Tworzy i promuje sztukę na najwyższym poziomie. Pobudza do myślenia i działania, stawia pytania, rozwija wyobraźnię. Operuje formą, barwą, materią i ruchem, ale także teatrem słowa w najlepszym wydaniu.

Groteska – teatr z tradycjami i zasadami!

więcej: http://www.groteska.pl

SZKOŁA JOGI MAYURA

Szkoła jogi MAYURA mieści się w samym sercu Krakowa, w pięknym, stylowym lokalu, na I piętrze neorenesansowej kamienicy z XIX wieku, przy ul. Krupniczej 8/2.

Oferuje zajęcia hatha jogi na trzech poziomach zaawansowania, kursy początkujące oraz jogę dla dzieci. Zapewnia opiekę wykwalifikowanych i doświadczonych nauczycieli, kameralne grupy, przestronne, jasne sale z parkietem wyposażone w lustra, drabinki i niezbędny sprzęt do jogi.

Dlaczego szkoła nazywa się MAYURA?

Mayura, z sanskrytu paw, jest jednym ze świętych ptaków mitologii hinduskiej, symbolem nieskończoności, nieśmiertelności, kontemplacji, wieczności i boskości. Pawie pióro, to element tradycyjnego stroju krakowskiego i zarazem jeden z symboli Krakowa. Wybierając nazwę i logo szkoła chciała nawiązać do tych symboli i podkreślić wyjątkowy charakter miejsca, w którym się znajduje. Mayurasana – pozycja pawia, którą szkoła umieściła w swoim logo, to jedna z trudniejszych asan w hatha jodze, zaliczana do grupy balansów.

więcej: http://www.jogawkrakowie.pl